Від Героя України - до посібника терористів

7.4т

На тимчасово окупованих територіях Донбасу терористи намагаються відновити частину колишньої промислової могутності. Іноді їм це вдається. І відбувається не без допомоги людей, які в Україні вважалися провідними її діячами і навіть мали статус Героя.

Місце дії - Горлівка, один з великих промислових вузлів України до окупації і місце запеклих боїв після початку військової кампанії. Це місто вибрав своєю ставкою один з найкривавіших діячів ДНР - Ігор Безлер, що носить промовисте прізвисько "Бєс" за свою жорстокість і на чиїх руках кров сотень українських героїв.

Це місто, мешканці якого тісно стикнулися з російським тероризмом, мало найменші шанси для відновлення роботи українських підприємств, і підстав для будь-якого зближення з окупантами.

Однак виявилося, що реальність зовсім інша. Журналістам військово-поліцейського телевізійного журналу "Репортажі та розслідування", який виходить на телеканалі "Еспрессо ТВ" вдалося з'ясувати, що в Горлівці ось уже кілька місяців, як працює одне з найбільших промислових підприємств регіону - "Стіролбіофарм". Цей промисловий гігант - флагман фармацевтичної індустрії належить олігархові Миколі Янковському, члену Партії Регіонів, який входив в найближче оточення Віктора Януковича. З панської руки донецького президента донбаський промисловець навіть отримав звання Героя України.

"Стиролбіофарм" залишився у власності Янковського навіть після того, як він продав свій хімічний бізнес - концерн "Стірол" олігархові Дмитру Фірташу в 2010. Це не дивно - адже навіть легальний фармацевтичний бізнес є над-рентабельним, а вже якщо заручитися можливістю отримувати дешевий газ (до речі, саме під потреби Янковського в тому числі і були спрямовані переговори про знижку з Москви під час перебування Януковича президентом) то і зовсім може озолотити. Також не варто забувати, що Янковського звинувачували в кришуванні "трамадолової мафії" - нелегального збуту трамадолу, який після віднесення його до наркотичних засобів зник з вільного продажу.

Після Революції Гідності справи Янковського похитнулися, але бізнес вистояв. Окупація Донбасу не тільки не стала для Янковського перешкодою, але і дала новий поштовх бізнесу. Мабуть, запропоновані терористами умови роботи виявилися для нього навіть більш привабливими, ніж в державі Україна. Інакше неможливо пояснити, чому "Стіролбіофарм", маючи прописку в Києві в 2014 році, вже після початку активних бойових дій на Донбасі, перереєструвався в Горлівці.

З урахуванням цих фактів, співпраця "Героя України" з терористами, які розграбували державу і знищили тисячі людей, не здається неможливою.

За сприяння верхівки ДНР було відновлено виробництво і налагоджені поставки - з одного боку ресурсів для виготовлення препаратів, з іншого - готових медикаментів.

Те, що партнерство було добровільним і взаємовигідним стає зрозуміло, якщо подивитися кадри ДНР-івської хроніки. На підприємстві побували "вищі чини" республіки, яким з гордістю демонстрували можливості заводу. У свою чергу гості - Денис Пушилін , голова народної ради ДНР і "міністр економіки республіки" Євгенія Самохіна дякували інвестору за справне постачання медикаментами, які так потрібні бойовикам.

Відомий журналіст Денис Казанський, слова якого наводить "Еспрессо", припускає, що "Стіролбіофарм" не платить податки ДНР офіційно, але відправляє "данину" бойовикам, таким чином купуючи можливість заробляти гроші. "Інакше там ніхто працювати не може", - говорить він. Не виключено, що витрачаються ці гроші на продовження військових дій на Донбасі. І не виключено що кулі, які пробивають груди українських патріотів оплачені грошима Героя України.

Можливо, у Янковського не було вибору? І його змусили відновити роботу підприємства під дулом автомата? Однак вибір завжди є. Новітня історія Горлівки знає кілька прикладів справжнього патріотизму і мужності, боротьби за збереження єдності країни навіть ціною життя. Йдеться зокрема про Володимира Рибака, депутата Горлівської міськради, який в перші дні окупації не побоявся стати на захист української державності, чинячи опір терористам в уже захопленій міськраді. Пізніше він був знайдений убитим зі слідами катувань. Він став першим цивільним, який отримав Зірку Героя України за період агресії Росії - посмертно.

Місцева ж еліта, і в першу чергу Янковський, виявилася куди більш готовою до співпраці і відкрито підігравала сепаратистам. Приклад Янковського особливо показовий, тому що ще кілька років тому, володіючи основними промисловими активами в Горлівці він мав негласний статус "господаря краю". Будь-які більш-менш значущі рішення не приймалися без його участі. Цей статус - хоч і в злегка усіченому вигляді він зберіг і понині.

Тим часом діяльністю Янковського на непідконтрольних Україні територіях зацікавилася СБУ. Також повне ігнорування українських законів викликало обурення і в парламенті. Депутат Віталій Купрій написав депутатський запит в СБУ і главі держави з вимогою терміново розслідувати діяльність Миколи Янковського. Особливо його шокує, що поборником терористів є людина моїм статусом Героя України. "Потрібно завершити процедуру і відкликати це звання. Це ганьба! ", - каже він і з ним важко не погодитися.

А СБУ за фактом роботи фармпідприємства героя України Янковського в окупованій Горлівці відкрито провадження по статті "фінансування тероризму". Юрій Тандіт, радник Голови СБУ каже, що особливо пильно розслідуються факти партнерства "Стіролбіофарм" з іншими компаніями і контрагентами, які реалізують медикаменти, виготовлені на території ДНР. Тому бізнес Янковського може потягнути на дно і інших бізнесменом -в тому числі власників аптек, які були реалізаторами його продукції.

А де сам Янковський? Він давно проживає в безпечних краях - в Монако. Але при цьому навідується на Батьківщину і вільно переміщається як по Києву так і по ДНР.

За матеріалами журналу "Репортажі та розслідування"

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.