Як Голландія ставить під сумнів договороздатність ЄС

8.3т

ЗМІ просять прокоментувати новину з Голландії, де уряд країни заявив, що не буде ратифіковувати угоду про асоціацію між Україною і ЄС через рішення референдуму на початку цього року. Я перепитую - так а в чому ж новина? Ми і після референдуму в Нідерландах вже розуміли, що ратифікації угоди в традиційному сенсі цього слова не буде. Нічого нового.

Новина буде тоді, коли уряд Голландії пояснить не те, що він не може зробити, а те, що він збирається зробити? Адже залишити питання на півдороги не можна. І не варто поспішати проводити з голландцями переговори з цього питання. Угода про асоціацію між Україною і ЄС готувалась 8 років. І позиція уряду Голландії була вже врахована. Саме це дозволило голландському прем"єру підписати Угоду в 2014 році. То про що ж нам вести переговори?

Уряд Голландії, який виявився нездалим домовлятися з власним парламентом і народом заборгував Україні і світу пояснення - що ж робити далі? Саме світу і Україні. При чому Україні голландці заборгували значно менше. Ми підписали Угоду, її ратифікував Європарламент, усі, окрім Нідерландів держави-члени ЄС, угода виконується, ми, Україна, користуємось перевагами, що їх надає зона вільної торгівлі. Нам особливо кудись бігти не потрібно.

А ось у решти світу питань значно більше. Перше питання, яке виникає без голландського плану - а чи можна загалом з ЄС домовитися? Зовсім небезпідставне питання. Адже досвід України свідчить, що можна десятиліття домовлятися, підписати угоду, а потім якась одна з держав-членів ЄС опритомніє і скаже - стоп, стоп, стоп!

Наступне питання, якщо з ЄС навіть теоретично можна домовлятися, то як це робити? Адже той же таки досвід України свідчить, що можливо домовлятися слід не з Єврокомісією. Можливо, намагаючись укласти з ЄС угоду слід відразу ініціювати референдуми в усіх європейських країнах? Для надійності, що хтось там в останній момент не передумав.

Отже, голландський план, а точніше його відсутність, ставить під сумнів договороздатність ЄС і Голландії загалом. Це до того, що дехто в світі і так давно говорить, що в Європі бракує номеру телефону, куди можна було б набрати, запитати, як справи, які плани, поцікавитися яка політика чи позиція.

І якщо Голландія не запропонує якийсь план завершення ратифікації угоди про асоціацію між Україною і ЄС, а Єврокомісія не погодиться на нього, а потім на нього не пристане Україна, то це відкриє таку скриньку Пандори, що російське наплювательське ставлення до міжнародного права видаватиметься дитячими пустощами. Мова йде не про якийсь спосіб вийти зі становища, а саме про завершення ратифікації. Варіанти з частковою зміною тексту можна відкидати відразу, адже це означатиме, що будь-який договір з ЄС можна переглянути будь-коли. Насправді, можливо, не так і погано для нас, в тому сенсі, що багато з яких умов зони вільної торгівлі з ЄС є справді кабальними для України. І в разі пропозиції змінити угоду на догоду Голландії, чому би нам не поторгуватися, що з підписано ми збираємось виконувати, а що - ні?

Але що тоді залишиться від міжнародного права?

І родзинка ситуації в тому, що європейці знають, що ми знаємо, що вони це знають. А тому з властивою українцям великодушністю ми можемо прокоментувати "новий" план Голландії дуже просто і ввічливо - словами "не вкурили, почекаємо інший".

Читайте все новости по теме "Блог о событиях в мире" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Наши блоги