Чому великий Фукуяма не сказав нічого нового

Мировая политика

Учасники зустрічі з Френсісом Фукуямою, що відбулася минулого тижня завдяки невтомним зусиллям Павло Шеремета, були здебільшого розчаровані виступом відомого американського дослідника. Багато хто мав очікування, що метр скаже щось нове й несподіване.

Навряд чи такі очікування були обґрунтованими. По-перше, після написання великої книги жоден автор довгий час не може сказати нічого нового, бо все, що знав, уже виклав. Фукуяма не просто книгу написав, а фактично прийняв виклик, з яким не впорався його вчитель Семюель Хантінгтон: розробити універсальну теорію соціально-політичного розвитку.

Двотомник "Витоки політичного порядку" та "Політичний розвиток і політичний занепад" є на сьогоднішній день, на мій погляд, найсильнішою працею у цій сфері. Принаймні перший том є абсолютним лідером у моїй особистій бібліотеці за кількістю закладок.

Друга причина, чому великий Фукуяма не сказав нічого нового, полягає у тому, що нам всім вже все давно відомо. За висловом одного мого друга, Фукуяма сказав: вам буде дуже погано, але ви самі це заслужили. Можливо, мій друг спрощує, але ми же прекрасно знаємо, що потрібно: громадяни мусять об'єднуватися і тиснути на державу задля системних змін, водночас створюючи власне політичне представництво із нових людей. Ми цього майже не робимо -- слабенько, несистемно.

Більшість займається своїми справами, має свої приорітети і бажає, щоб це зробив хтось інший. Інших нема (а якщо є, то не такі, як треба), тож маємо те, що маємо. Нарікати треба не на старих політиків, нездатних до змін (можна подумати, наші нарікання їх спонукатимуть змінитися), а на себе, що ми покладаємо свої сподівання на марноту. Поки ми шукаємо, хто би за нас зробив брудну роботу, все залишається без змін.

Звичайно, зараз напишуть у коментарях, що Фукуяма був неправий, і взагалі його теорія має проколи. Це дозволить нам полегшено зітхнути і повернутися до своїх справ. Можна подумати, що проколи у моделі Фукуями дозволяють нам нічого не робити.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Блог о жизни