[Error]
_Oboz_Core_ComponentRenderError 
 TypeError: Cannot read property 'getUrl' of undefined
  at NewsFullBlogHeader (/app/Obozrevatel.News.WebSite/src/commons/components/newsFull/newsFullBlog_header/newsFullBlog_header.ssr.js:29:128)
  at JSX.<anonymous> (/app/Obozrevatel.News.WebSite/node_modules/@ObozrevatelCoreWebSite/Commons.Base.component.ssr/index.js:240:30)
  at Generator.next (<anonymous>)
  at /app/Obozrevatel.News.WebSite/node_modules/@ObozrevatelCoreWebSite/Commons.Base.component.ssr/index.js:8:71
  at new Promise (<anonymous>)
  at __awaiter (/app/Obozrevatel.News.WebSite/node_modules/@ObozrevatelCoreWebSite/Commons.Base.component.ssr/index.js:4:12)
  at JSX.createElement (/app/Obozrevatel.News.WebSite/node_modules/@ObozrevatelCoreWebSite/Commons.Base.component.ssr/index.js:160:16)
  at NewsFull.render (/app/Obozrevatel.News.WebSite/src/commons/components/newsFull/newsFull.ssr.js:41:56)
  at JSX.<anonymous> (/app/Obozrevatel.News.WebSite/node_modules/@ObozrevatelCoreWebSite/Commons.Base.component.ssr/index.js:214:59)
  at Generator.next (<anonymous>)
Пенсійний лабіринт, або Кілька порад уряду

Нинішній уряд працює в умовах, коли альтернативи рішучим реформам вже немає. Країна не в змозі виконувати свої соціальні зобов’язання, економіка перебуває у стані глибокої рецесії, а "чарівна паличка" останніх років – постійні запозичення – вже не працює. Захід ще готовий допомагати, але не під обіцянки, а за фактом реальних змін.

Видео дня

За таких умов уряду доведеться проводити одне з найболючіших соціальних перетворень – реформування пенсійної системи. Відповідний розділ урядової програми дій містить красиве та емоційне гасло – "Справедливі пенсії".

Кількома штрихами – про нинішній стан речей. Сьогодні в Україні 11,5 млн. працівників, які платять внески для забезпечення пенсійних виплат, та 12,1 млн. пенсіонерів (наведені цифри – без урахування Криму). Тобто кількість пенсіонерів вперше перевищила кількість платників внесків – таку ситуацію демографи прогнозували лише на 2025-27 роки. Офіційний дефіцит бюджету Пенсійного фонду – 17 млрд. грн. Реальний – значно більший.

Уряд задекларував поетапне зменшення єдиного соціального внеску, з якого і формується бюджет ПФУ, з 41 до 15%. Цей крок покликаний сприяти пожвавленню економіки, збільшенню зарплат та створенню нових робочих місць. Безумовно, у середньостроковій перспективі він стимулюватиме і легалізацію зарплат та робочих місць. Але давайте подивимось, як він відобразиться на стані і без того нездорової пенсійної системи.

По-перше, працівник, який сплачує 15% внеску із зарплати 3 500 (беремо середню по країні) зможе розраховувати на пенсію… 525 гривень.

По-друге, на що зможуть розраховувати нинішні пенсіонери, які отримують пенсії "з коліс", за рахунок поточних надходжень?

Після зменшення розміру ЄСВ у два з половиною рази та при збереженні нинішнього рівня зарплат дефіцит Пенсійного фонду становитиме вже близько 150 млрд. грн., або майже 40% бюджету держави. Навряд чи бюджет готовий компенсувати таку суму. То що ж робити?

Велосипеда придумувати не треба. У нас перед очима досить успішний досвід реформ у Болгарії, Чехії та інших країнах Східної Європи. Там зменшення податкового навантаження на заробітну плату відбувалося паралельно з дуже жорсткою кампанією по легалізації заробітних плат та робочих місць. Були введені драконівські штрафи для підприємств, які не оформлювали офіційно працівників або платили зарплатню у конвертах. Були відпрацьовані дуже ефективні методики виявлення таких підприємств та надані відповідні повноваження інспекції з питань праці. Важко це зробити у наших умовах? Мабуть, ні. А така реформа збільшила у наших сусідів податкові та соціальні надходження від зарплат на 20-25%. За найскромнішими оцінками більше 200 мільярдів гривень зарплат у нас виплачується у конвертах.

Далі треба радикально переглянути систему спеціальних, або пільгових пенсій. На сьогодні пільгових категорій у нас більше тридцяти. В усіх розвинутих країнах питання стимулювання людей, які працюють у шкідливих чи небезпечних умовах, вирішується просто – за допомогою високих зарплат, які, у свою чергу, гарантують і високі пенсії. Звичайно, для таких змін необхідний перехідний період. Є військові, держслужбовці, інші категорії, які, платили збільшений розмір внеску протягом тривалого періоду. Їм треба дати можливість скористатися старими правилами. Але розпочинати зміни потрібно вже зараз.

І, нарешті, головне. Стан пенсійного забезпечення напряму залежить від загального стану економіки. Для пенсійної системи життєво необхідне динамічне зростання зарплат та створення нових робочих місць. Адже лише за останній рік країна втратила майже 1,5 мільйони штатно працюючих. Тому паралельно з лібералізацією оподаткування зарплат необхідні дієві стимули для пожвавлення економічної активності. Більшість розвинених країн світу під час економічної кризи буквально накачували економіку грошима і усіма засобами стимулювали споживчий попит. Замороженими зарплатами Пенсійний фонд не наповнити. "Справедливі пенсії" може забезпечити лише справедлива зарплата.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...