newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Виталий Портников
Виталий Портников
Журналист, публицист

Блог | Анатомія тиранії

Анатомія тиранії

Олександр Сокуров – один із найсерйозніших російських режисерів останніх десятиліть. Але це не просто обдарований митець. Це людина, яка в своїй творчості проаналізувала і зрозуміла саму природу тоталітаризму, - пише Віталій Портніков у своїй колонці на Радіо Свобода.

Видео дня

Те, що саме він заговорив із Путіним про Олега Сенцова – не випадковість. Не потрібно думати, що Сокуров не розумів, якою буде реакція російського президента. Як Путін буде стримувати лють і грати жовнами. Сокуров порушив всі правила, які прийняті при путінському дворі. Але він зробив це, тому що прорахував сенс свого вчинку і його можливі наслідки.

Він знає, що авторитарним правителям необхідний їхній власний комфортний світ. Світ, в якому всі аплодують. Світ, в якому ніхто не розуміє, що король голий.

Сокуров не просто заговорив з Путіним про милосердя стосовно Сенцова – так вже було, навіть завжди лояльний Микита Михалков до цього закликав. Сокуров заговорив про невинність Сенцова. Він дав зрозуміти Путіну, що світ прекрасно знає: російський правитель, брехливий і жорстокий, утримує у в’язниці невинного. Що він карає за думки, а не за вчинки.

Путін, звичайно, звично послався на правосуддя. Розповів Сокурову, що в Росії вирішує не він, а суд. Але всі учасники розмови – і Путін, і Сокуров, і зібрані в Кремлі діячі культури – знали, що Путін бреше. І Путін розумів: вони знають, що він бреше. По обличчю Путіна видно, що йому не дуже комфортно.

Це дуже важливо – запустити в мозок диктатора думку, що знущання над Сенцовим та іншими безневинними заручниками – не перемога, а поразка. І що всі це бачать, просто побоюються сказати в обличчя. Така думка вбиває. Цю анатомію розуміння, що інші можуть не вважати тебе великим, а натомість приховують правду, чудово описав інший великий митець – Михайло Булгаков у творі "Біг". Діалог Хлудова і солдата – класика авторитарного розчарування.

Білий генерал Хлудов повісив солдата, який сказав йому правду. Путін із Сокуровим не розправиться. І буде жити з підозрою, що оточення знає про його нікчемність. Можливо, саме ця думка і змусить його звільнити Олега. Сокуров все правильно розрахував. Адже в своїй творчості він намагався зрозуміти, як мислив Гітлер і як мислив Ленін.

Анатомію думок іншого злочинця при владі він зміг розкрити прямо під час засідання президентської Ради з культури.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...