Примите участие
в розыгрыше
планшета Участвовать
Приз
ПолитикаЭкономика

/Блоги - Новости мира

Саудівське "принцеборство": все схоже на класичне захоплення влади

4.2тЧитать материал на украинском

Неофіційний консенсус серед членів королівської сім’ї схоже закінчився

Зачистка у королівській сім’ї Саудівської Аравії вилилася в арешти 11 принців, 4 міністрів і колишніх чиновників. Раніше король Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд створив Вищий комітет з боротьби з корупцією. Який очолив кронпринц Мухаммед бін Салман Аль Сауд. І саме ця організація санкціонувала арешти. Затриманим пред’являють обвинувачення у зловживанні владою, відмиванні грошей, розтраті і хабарництві.

Так звана боротьба з корупцією в Саудівській Аравії цілком здатна стати початком більш запеклої боротьби за владу спадкоємця престолу, при цьому принісши дестабілізацію до близькосхідного регіону і підвищення ціни на нафту.

Наслідний принц Мухаммед бін Салман, якому 32 роки, готується взяти на себе роль лідера держави, після того, як 81-річний король Салман ібн Абдул-Азіз відречеться від престолу в кінці цього або на початку наступного року, та робить рішучу спробу консолідувати владу в своїй сім’ї і серед її союзників перш, ніж він займе трон.

Молодий і амбітний Мухаммед бін Салман намагається сконцентрувати всю повноту влади в своїх руках, щоб почати правити одноосібно. Можливо, після цього парламент і воля інших членів королівської сім’ї будуть мати лише формальне значення при вирішенні ключових державних питань.

Листопадова палацова зачистка в Ер-Ріяді дає можливість оточенню старого короля заздалегідь розчистити всі перешкоди на шляху нового лідера, а також усунути можливий опір новому політичному курсу відходу від однозначної опори на США.

Великою мірою цю превентивну зачистку спровокував опір в середині і поза межами королівської сім’ї. Коли майбутнє коронування Мухаммеда бін Салмана не було одностайно підтримано головними принцами, котрі зібралися для того, щоб затвердити його кандидатуру.

А помножене на незадоволенні амбіції частини інших членів королівської родини і чиновників, це цілком могло б послужити ґрунтом для формування змови.

Тому для короля і його наступника куди простіше було, діючи на випередження, звинуватити частину своєї сім’ї в корупції, ніж у замаху на захоплення державної влади.

Централізація влади в руках Мухаммеда бін Салмана відбувалася в останні два роки. Коли він взяв під свій контроль майже всі основні аспекти економіки, оборони, внутрішньої безпеки, соціальних реформ і зовнішньої політики та перетворився на найбільш впливову особу в уряді. Також наслідний принц став заступником прем’єр-міністра (в той час як король є прем’єр-міністром), і міністром оборони.

Але якщо концентрація таких потужних впливів в руках одного молодого принца викликала невдоволення в частині королівської родини, то багато молодих прихильників Мухаммеда бін Салмана підтримують його амбітний план модернізації цієї ультраконсервативної держави і зменшення її історичної залежності від нафти.

До його плану "Saudi Vision 2030", який було оголошено ще 25 квітня 2016 року, входять 80 проектів, кожен з яких потребуватиме вкладень від 3,7 до 20 мільйонів доларів. Це і зменшення залежності Саудівської Аравії від нафти, диверсифікація її економіки та розвитку секторів державної служби, таких як охорона здоров’я, освіта, інфраструктура, відпочинок та туризм.

Саудівські реформатори наголошують на тому, що запущений процес розслідування корупції віщує "нову еру" прозорості, підзвітності і реформ, які необхідні для залучення іноземних інвестицій. Проте подібні різкі зміни у середовищі принців і вищих ешелонах влади та арешти можуть відлягати інвесторів, багато з яких протягом десятиліть були ключовими гравцями в саудівській бізнес-спільноті.

Так арешт відомого мільярдера-інвестора принца Аль-Валіда бін Талала експерти порівнюють з тим, якби в США було заарештовано Біла Гейтса. Адже 62-річний онук засновника Саудівської Аравії Абделя-Азіза ібн Сауда має репутацію найбільш впливового бізнесмена своєї держави.

Аль-Валіду бін Талалу вдалося стати, будучи пересічним членом королівської родини, одним з найбагатших людей в світі і найбільш авторитетним інвестором. Статки якого оцінюються приблизно в 18 мільярдів доларів. У останній роки він цементував свою репутацію великими інвестиціями в такі компанії, як Twitter і Citigroup.

Раптовий арешт цього видного інвестора, разом з десятками вищих посадових осіб і бізнесменів, містить ще одну сторону негативу. Оскільки його затримання мало безпосередній негативний ефект для компанії принца Kingdom Holdings, що знаходиться в Ер-Ріяді, і де у нього 95-відсоткова частка. Акції якої впали на 8 відсотків.

Ця компанія будує Королівську вежу, найбільшу в світі будівлю, висота якої наближатиметься до кілометра. Зведення цього хмарочоса у Джидді мало бути завершено у 2019 році. Там планувалося розмістити розкішні кондомініуми, офісні приміщення, готелі, магазини і обсерваторію. Тому важко сказати якою буде доля цього проекту, після арешту одного з провідних світових інвесторів Аль-Валіда бін Талала.

Саудівська антикорупційна чистка викликає невпевненість у інвесторів, і її "ударна вибухова хвиля" змусить ділові кола та керівний склад бізнесу Саудівської Аравії, які підтримували реформу, задуматися над тим, а чи не будуть вони наступними у цьому списку.

Крім того, після саудівських суворих заходів, ціна нафти різко підскочила до 64 доларів за барель. І вже є страхи, що це здатне спровокувати різкий відтік капіталів з Саудівської Аравії.

"Політичне цунамі" в Ер-Ріяді відбулося саме у той час, коли економічний спад в цій країні і регіональна геополітична нестабільність, й без того в останні роки, прискорили темпи відтоку фінансів з королівства.

А прагнення Мухаммеда бін Салмана виграти саудівську "гру тронів", незабаром після того, як у Ер-Ріяді відбувся багатоденний інвестиційний форум "Давос у пустелі", де сотні фінансистів і титанів промисловості й розваг обговорювали можливості залучення та сприяння іноземного капіталу і співробітництво приватного сектора у просуванні економічних реформ в державах Перської затоки, виглядає, як звуження можливостей інвестування в Саудівську Аравію.

Звісно, можна спробувати зменшити потенціал непередбачених негативних наслідків від переслідування принца Аль-Валіда бін Талала, обвинувативши його у фінансових зловживаннях. Пояснюючи це тим, що Вищий комітет з боротьби з корупцією своїми безкомпромісними діями, створює єдине ігрове поле для всіх потенційних інвесторів.

Проте це може мати діаметрально протилежні наслідки. Адже коли намагатися видавати саудівське "принцеборство" за знак того, що королівство готово захищати інвестиції компаній від не чистоплотних бізнесменів і юридично невиправданих дій, то це більше схоже на те, що неофіційний консенсус серед членів королівської сім’ї закінчився.

Протягом багатьох десятиліть корупція процвітала в саудівській економіці. А "винагороди" за отримання державних контрактів, які супроводжували впливові державні чиновники, та бюрократичне удушення конкурентів задля отримання фінансової вигоди своїх підопічних, стали ледве не нормою. І якщо цього не виправити, то реформування Саудівської Аравії може виявитися черговою "перестройкою".

Однак для того, щоб змінити цю порочну систему, за якої впливі зв’язки визначатимуть успішність компанії чи фірми, потрібно ввести єдині правила для всіх. Прозорі і зрозумілі, щоб їх реалізацію можна було б легко проконтролювати.

У випадку з зачисткою принців, які дійсно мали можливість маніпулювати отриманням бізнесових угод і "топити" проекти, в реалізації яких не бачили для себе комерційної вигоди, то тут схоже на дещо інше. А саме на класичне захоплення влади і арешт своїх суперників та потенційних конкурентів під приводом непримиренної боротьби з корупцією.

Хоча не можна виключати й іншого варіанту розвитку подій. За якого кронпринц Мухаммед бін Салман таким чином вирішив просто нейтралізувати на тривалий час тих, хто потенційно міг би чинити потужний спротив його реформам. Адже мало віриться в те, що 11 принців будуть сидіти у звичайній в’язниці серед злочинців.

Тому можна спробувати зробити припущення, що йому потрібні не самі принци, а нівелювання їхнього політичного впливу і їхні капітали. Котрі можливо буде вилучити для фінансування успішних реформ.

Серед яких запланована не лише зміна економічної політики, а й безпрецедентні в історії Саудівської Аравії культурні реформи. Жінкам буде дозволено водити автомобілі, відвідувати спортивні стадіони, а головне виїжджати за кордон без схвалення їх опікунів-чоловіків.

Амбіційний план Мухаммеда бін Салмана "Saudi Vision 2030", мета якого протягом наступних 12 років революціонізувати більшість аспектів життя саудівців, потребує підтримки суспільства і нейтралізації тих, хто може йому заважати.

Тому, під час економічної і культурної трансформації саудівського суспільства, принц може помістити своїх сановних родичів під домашній арешт, а тим, хто гарантуватиме йому, що не буде боротися проти його правління і реформ, можливо, з часом дозволить виїхати за кордон.

І як би там не було, але у наслідного принца Мухаммеда бін Салмана, після того, як він стане королем Саудівської Аравії, є шанси визначити розвиток своєї країни на наступні 50 років. Реформуючи її під своє бачення і геополітичні виклики, котрі постають сьогодні перед Ер-Ріядом.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги