БРІКС. Російські союзники по Третій Світовій

11.7т

У Кремля стирається відчуття перемоги у Другій Світовій. Росія знову хоче рятувати світ. Цього разу від демократії і США

У кожного об'єднання має бути мета і основні принципи, особливо коли це торкається об'єднання держав. Що стало визначальним принципом ЄС? Єднання європейських демократій. Основоположним принципом НАТО є те, що демократичні держави між собою не воюють. Заперечення класичної демократії і антиамериканізм є стрижневими принципами БРІКС.

Звичайно, можна твердити, що РФ слаба, розсипається, її ніхто не любить і жодних союзників чи партнерів поза СНГ у неї не лишилося. Насправді, це не так. Російськими беззастережними союзниками були і є країни БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР). Нещодавно ними було проголошено про створення фонду, власного Банку розвитку, капіталізація якого становитиме коло 100 млрд євро.

Путін наголосив, що усі зобов'язання про непостачання зброї і військових технологій РФ до членів БРІКС він вважає неправочинними після застосування Заходом проти Росії санкцій. Розриває їх в односторонньому порядку. З огляду на сукупну кількість регулярних військ у країн БРІКСy вимальовуються доволі виразні перспективи Третьої Світової...

Оптимісти, які відкидають можливість наступної світової війни лише через відсутність у Росії союзників, помиляються. Існує БРІКС, їхній потенціал компенсує РФ відсутність власного. Жоден із союзників РФ – ані Бразилія, ані ПАР, ані Індія, ані Китай – не засудили анексію Криму і російську агресію на Сході України. Українська Революція гідності була сприйнята членами БРІКСу як втілення проекту Держдепу США.

Путін розглядає БРІКС як локомотив, котрий виштовхне країну-бензоколонку у володарі світу. Із кожною з чотирьох країн клубу Росія має свою історію стосунків (приміром, 75% зброї, яку закуповує Індія, виготовлено в РФ), але все це тьмяніє на тлі сподівань, які Російська Федерація покладає на Китай.

Дві держави почали стрімке зближення. Дійшло до того, що Китай дозволив використання на своїй території російського рубля, поки, щоправда, лише у прикордонному місті Сейфеньхе. І чи стане колись увесь Китай бівалютним - покаже час, а поки що очевидним є те, що БРІКС хоче запровадити валюту, яка регулюватиме внутрішній ринок об'єднання замість американського долара. Хтось такою валютою бачить юань, а хтось наднаціональну валюту - своєрідного відповідника євро.

Звичайно, існують і протиріччя всередині БРІКС, але вони існують у кожному об'єднанні. Багато було сказано про імовірний конфлікт через території між СССР і КНР. Мовляв, вони актуальні і зараз. Цілком можливо, що такі претензії висловлюються на шпальтах різних видань, але це жодного разу не було темою публічних дискусій.

З 60-х років між Делі та Пекіном існують невирішені територіальні питання, які, по суті, заважають більш тісному партнерству двох країн. Китай, як і раніше, вважає, що штат Аруначал-Прадеш не повинен входити до складу Індії, а Індія заявляє, що Китай фактично окупував Транс-Каракорумський тракт.

З цього приводу можна згадати слова Обами: "Одну річ, яку я скажу про Китай, – це те, що...вони не сентиментальні і не цікавляться абстракціями". У китайсько-російських, чи в індійсько-китайських стосунках значно менше сентиментів, ніж у стосунках між Грецією і Туреччиною з приводу Кіпру. Але Пекін розуміє цінність БРІКС і переваги його можливостей для розвитку власних перспектив над якимись абстрактними розмовами про статус Сибіру.

Історія БРІКСу

Термін BRIC Джим О'Ніл, американський аналітик компанії Goldman Sachs, придумав у 2001-му. Спочатку це було лише умовне означення країн, але дуже швидко переросло в геополітичний союз. Та спочатку О'Ніл поєднав п’ять країн, розташованих на різних континентах, за наступними показниками: 1) розміри, 2) населення, 3) економіка, що стрімко розвивається (останнє, щоправда, не стосується Росії). За оцінками банку Goldman Sachs, до 2050 року економіки цих країн разом можуть перевищити сукупний обсяг економік найбагатших сучасних розвинених країн – Великої сімки.

У 2011 BRIC (Brazil, Russia, India, China) перетворюється, через долучення ПАР, на BRICS: Brazil, Russia, India, China, South Africa. На початку БРІКС розглядалося як умовне утворення, яке виникло у кабінетах фінансових аналітиків. Але з часом країни БРІКС засвідчили бажання сформувати політичне утворення, і ,таким чином, конвертувати свою економічну владу в більший геополітичний вплив.

Наразі країни БРІКС займають більш ніж 25% світового суходолу, налічують 40% населення і мають об'єднаний валовий внутрішній продукт у сумі 15.435 трильйонів доларів. При цьому Бразилія багата дешевою сільськогосподарською продукцією, Росія та ПАР – природними ресурсами, Індія та Китай – дешевою робочою силою. Очікується, що Китай з Індією будуть домінуючими глобальними постачальниками товарів промислового призначення і послуг, а Бразилія і Росія стануть домінуючими постачальниками сировини.

Команда Goldman Sachs стверджує, що в країнах БРІКС кількість осіб з річним доходом понад 3 000$ подвоїться протягом трьох років і досягне 800 мільйонів осіб впродовж десятиліття. Це передбачає значне збільшення середнього класу в цих країнах. Обраховано, що до 2025 року в країнах БРІКС осіб, які заробляють понад 15 тис. $, може бути понад 200 мільйонів. Це означає, що величезний попит не буде обмежено лише основними товарами, він вплине і на товари категорії люкс. Згідно зі звітом, спершу Китай, а десятиліття потому й Індія, почнуть домінувати над світовою економікою.

Країна, територія, населення

ВВП (перша цифра – повний, другий – на душу населення, показники 2013 року)

Інші економічні характеристики

Військовий потенціал

Китай (КНР). Площа: 9,5 млн. км2. Населення: 1,3 млрд. (за переписом 2010 року)

$ 11,96 трлн.,

$ 10,2 тис.

За своїм економічним потенціалом КНР може випередити США вже протягом наступних чотирьох років. Зокрема, до

2017 року обсяг ВВП КНР становитиме 20 трлн. дол. США (за паритетною купівельною спроможністю), що перевищить відповідний показник США, а до 2030 року — близько 30,6 трлн. дол. США. При цьому, за даними Міністерства торгівлі КНР, у 2013 році Китай вже випередив США за обсягами зовнішньої торгівлі, досягши рівня 3,87 трлн. дол. США, в той час, як такий показник у Сполучених Штатах Америки становить 3,82 трлн. доларів.

Народно-визвольна армія Китаю є найбільшою армією у світі. У її лавах на постійній основі служать 2, 25 млн. осіб. За потреби мобілізованими можуть бути іще 400 мільйонів чоловік. Враховуючи технічну слабкість китайської армії, порівняно зі Збройними силами США та РФ, у гіпотетичній неядерній війні з будь-яким з цих сильніших супротивників, основною надією КНР буде величезна перевага в живій силі. Вся китайська військова стратегія зводиться до масованого удару по супернику. Однак не слід забувати, що з 1964-го КНР володіє й ядерною зброєю також.

Індія.

Площа: 3,2 млн. км2.

Населення: 1,2 млрд. (за переписом 2011 року)

$ 4,45 трлн.,

$ 3,69 тис.

За даними Міністерства фінансів Індії, у 2013 році зростання ВВП країни становило 7,4%, а загальні обсяги накопичених інвестицій досягли близько 30% від ВВП. При цьому, згідно з прогнозами світових експертних установ, до 2030 року Індія може вийти на третє місце у світі (після КНР та США) за обсягом ВВП — на рівні приблизно 14 трлн. дол. США.

Має третю за чисельністю армію в світі – близько 1,3 млн. , що служать на контрактній основі. 3264 танків, 733 бойових літаків, 199 гелікоптерів, 21 корабель і 17 підводних човнів. Витрати на оборону станвлять 3% від ВВП. З 1974 року Індія є неофіційною ядерною державою. Має ракетний комплекс Агні-ІІІ з радіусом дії до 5500 кілометрів, який також може бути споряджений ядерними боєголовками.

Бразилія.

Площа: 8,5 млн. км2.

Населення: 192 млн. (за переписом 2011 року)

$ 2,3 трлн.,

$ 11,7 тис.

Зберігає позитивну динаміку у розвитку національної економіки, однак має ряд суттєвих проблем, пов’язаних з негативним зовнішнім впливом. Насамперед це стосується зниження обсягів імпорту бразильських товарів Аргентиною та КНР (через власні економічні проблеми), які є основними торгівельно-економічними партнерами Бразилії. В результаті протягом останніх років темпи росту ВВП країни знизились в середньому до 2% .Уряд країни змушений витрачати золотовалютні резерви країни на підтримку національної економіки.

Має 317 тис. солдат, резерв складає 1,1 млн. Термін призову: 12 місяців (мінімум) армія, 24 місяці авіація і 36 місяців флот. Фінансування ЗС відносно ВВП – 9,9 млрд доларів. Але це найбільша і наймодерніша армія в регіоні. Має потужний авіабудівний комплексь Ембраєр. Забезпечує потреби армії літаками власного виробництва. У вересні 2013 Ембраєр передає на озброєння бразльських ВПС надсучасний штурмовий літак А-1С

ПАР. Площа: 1,2 млн. км2. Населення: 50,5 млн. (за переписом 2011 року)

$ 555 млрд.,

$ 10,9 тис.

Основною проблемою економіки ПАР стало зниження зовнішнього попиту на продукцію національного економічного комплексу, яка здебільшого має сировинний характер (чорна металургія тощо). В результаті темпи росту ВВП країни впали з до 2,5% у 2013 році; крім того, відбулось збільшення дефіциту державного бюджету країни та державного боргу (до 50% від ВВП). Суттєвими негативними чинниками в ПАР залишаються неефективність державної системи управління економікою; нестача кваліфікованих кадрів; слабкий розвиток транспортної та енергетичної інфраструктури.

Національні сили оборони замінили у 1994-му попередню армію. Існують на контрактній основі. Включають три роди військ плюс військово-медичну службу. Видаткі на ЗС в ПАР – 1,7% від ВВП. За своїм потенціалом ЗС ПАР посідають 85 місце у світі. Але є беззастережним регіональним лідером із потужним власним ВПК. На ринку сучасних озброєнь є потужними конкурентами провідних виробників.

Росія (РФ). Площа: 17 млн. км2.

Населення: 143 млн. (за переписом 2012 року)

$ 2,55 трлн.,

$ 17,6 тис.

РФ у групі BRICS вважається економічним аутсайдером. У неї зберігається переважно сировинний (енергетичний) характер економіки, що робить її залежною від поточної кон’юнктури на світових ринках. Так, внаслідок скорочення обсягів імпорту російських енергоносіїв та інших видів сировинної продукції торгівельними партнерами РФ (насамперед ЄС та Китаєм), темпи росту ВВП Росії знизились з 3,5%.

Тому для Росії вкрай негативне значення має активізація заходів ЄС зі зниження енергетичної залежності від РФ надлишок газу на світовому ринку через масове застосування США та іншими країнами новітніх технологій видобутку сланцевих вуглеводнів, а також виснаження російських родовищ нафти та газу.

Станом на 2013 рок Збройні сили РФ складаються з 1 млн осіб (5-е місце у світі). З бюджету на потреби армії минулого року було виділено 71,2 млрд американських доларів. ЗС РФ є надзвичайно розгалуженими. Вони складаються з трьох традиційних родів військ: сухопутних, військово-повітряних та військово-морських. Плюс мають три окреми роди військ: космічні, ракетні та повітряно-десантні. Плюс при потребі армію РФ можуть поповнити війька МВС, МНС, ФСБ, Федеральної служби охорони, Служби зовшіньої розвідки. У статуті ЗС Росії сказано, що вони існують "для відбиття агресії, спрямованої проти Російської Федерації, а також для виконання завдань відповідно до федеральних конституційних законів".

Місце Росії

Росія у БРІКС є молодшим партнером і організатором-підбурювачаем водночас. Саме Путін пропонує оформити антизахідну доктрину як основу БРІКС і наполегливо переконує решту керівників країн у необхідності створення військово-політичного союзу держав. Прямого конкурента ЄС і НАТО. Путін стимулює очевидне прагнення країн БРІКС стати замінником західного світу.

Росія у БРІКС грає подібну роль, як Жириновський у Держдумі. Усе, що не дозволяє собі озвучити Китай або Індія - озвучує Росія. Поки що говорить Путін, а решта лідерів демонструють мовчання як знак згоди. Тому і війну в Україні Путін розглядає лише як засіб досягнення глобальних цілей разом зі своїми союзниками. Участь у прямому антизахідному конфлікті невигідна решті членів об'єднання, але вони зацікавлені в тому, щоб на таку конфронтацію ішла Москва і будуть всебічно її підтримувати.

Кожну війну слід розглядати як війну за ринки, донедавна ці війни точилися в межах певних правил. БРІКС вирішив зламати їх, роль криголама було відведено Росії, і Путін із задоволенням став за його штурвал.

У Росії, на відміну від решти союзників, причиною зростання ВВП стала не трансформація економіки, а певний збіг незалежних факторів. У числі останніх називають зростання цін на сировину, в першу чергу на нафту. За словами аналітиків, економіка Росії залишається архаїчною. Російське суспільство корумповане, а демографія демонструє негативні тенденції.

ЄС та БРІКС демонструють дві різні моделі економічного розвитку, перша з яких передбачає досягнення високих результатів за рахунок застосування передових технологій, а друга націлена на експлуатацію робочої сили та природних ресурсів.

З часом протистояння між БРІКС та старим світом відбуватиметься не лише по лінії БРІКС - ЄС, а й по лінії НАТО. Тенденції збільшення витрат на армію вже є відчутними передовсім у Росії та Бразилії. Цікавою також буде боротьба між БРІКС і ЄС-НАТО за Мексику та Південну Корею. Вони поступово стають потужними гравцями на світовій арені.

Доброю ілюстрацією союзницьких взаємин між членами БРІКС є підтримка Росії не словом, а ділом у її війні санкцій із Заходом - вони виявили готовність замінити західні товари власною продукцією. Нещодавно Брюссель навіть висловив стурбованість з цього приводу.

Саміт-2014

Останній саміт БРІКС відбувався 15-16 липня цього року у столиці Бразиліа та місті Форталеза. Учасники домовились про створення Банку розвитку і резервного фонду.

Його капітал становитиме сто мільярдів доларів. Штаб-квартира Банку буде у Шанхаї. Першим президентом стане представник Індії. Ця структура має стати конкурентом Світового банку та Міжнародного валютного фонду, в яких домінують США і ЄС.

Хоча за декларацією БРІКС, мета створення банку – мобілізація ресурсів для фінансування інфраструктурних проектів та проектів, спрямованих на підтримку сталого розвитку в країнах БРІКС та інших економіках, що розвиваються. Але це – офіціоз. Головне, на чому наголосив Путін, представляючи план Банку, це те, що від фінансової незалежності країнам BRICS слід переходити до незалежності політичної.

"Зараз санкційній атаці з боку США і їх союзників піддається Росія. Ми вдячні партнерам по БРІКС, які в різних формах виступили із засудженням такої практики", – сказав Путін. І запропонував зробити предметні висновки з того, що відбувається.

Путін повідомив, що побудови військово-політичного блоку у планах країн-членів БРІКС на даний час поки що немає. Однак, оскільки все, що говорить Путін, доречно сприймати з точністю до навпаки, можна не сумніватись: саме про це у політичних кулуарах мова і йде. Країни БРІКС вже починають взаємоозброюватись, і головним промоутером знову є Росія.

Тандем країн

Над чим працює / що закуповує

РФ-Китай

Спільно працюють над розвитком радіолокаційних станцій (РЛС), що викликає значне занепокоєння США. Такі РЛС роблять американську техніку, створену за технологією "стелс", видимою та вразливою для потенційних супротивників.

Думають над створенням спільного широкофюзеляжного далекомагістрального літака, який, за задумом, повинен скласти в майбутньому конкуренцію європейським Airbus і американським Boeing.

Планують виробництво на території КНР важкого вертольота типу Мі-26. Росія дає зрозуміти, що готова відкрити Китаю доступ до технологій свого авіаційного виробництва. Поки РФ продала Китаю гвинтокрилів на суму у 600 млн. доларів.

Також РФ та Китай уклали найбільший контракт вартістю близько $700 млн на поставку 140 авіадвигунів АЛ-31Ф.

А ще підписали рамковий контракт по дизель-електричним підводним човнам "Амур-1650", його сума оцінюється не менш ніж в $ 2 млрд.

Також зійшлися в питанні кількості винищувачів Су-35 для ВПС Китаю (24 машини плюс по три запасних двигуна до кожної).

У 2014 році Путін дав добро на поставку Пекіну новітніх систем ППО С-400.

РФ-Індія

Проектують винищувач п'ятого покоління, ведуть спільні роботи в галузі військово-транспортної авіації.

Як і з Китаєм, РФ планує спільно з Індією працювати над створенням багатоцільового транспортного літака.

А торік, згідно із контрактом, РФ поставила до Індії комплекти для збірки 42 винищувачів Су-30МКІ на суму 1,5 млрд. доларів.

Крім того, Росія продала Індії два фрегати проекту 11356 (вартість близько $ 1 млрд) і здала в лізинг атомний підводний човен "Нерпа".

До кінця 2014-го Індія розраховує підписати угоду з Росією про розробку зменшеної версії надзвукової крилатої ракети "БраМос". При цьому зазначається, що винищувач п'ятого покоління, над якими працюють дві держави, можна буде оснастити двома ракетами "БраМос-М", Су-30МКІ – трьома.

РФ-Бразилія

Бразилія поки що не декларує потреби інтенсивно розвивати свої ЗС, однак залюбки закуповує багатофункціональні бронеавтомобілі підвищеної прохідності ГАЗ-233036 "Тигр" СПМ-2. "Тигри" знадобились Бразилії для патрулювання приміських гірських районів - фавел - де є найвищий рівень злочинності, пояснює місцева влада.

РФ-ПАР

ПАР закуповує в Росії протимінний комплекс Casspir. Плюс укладає угоду про обслуговування багатоцільових вертольотів типу Мі-8 та Мі-17. Згідно із контрактом, в ПАР буде створений спільний центр технічного обслуговування вертолітної техніки, використовуваної цивільними компаніями. ПАР виявляє зацікавлеість і до постачання в країну російських пасажирських літаків.

Китай-Індія

Конкурують між собою у створенні ядерних реакторів для підводних човнів. В планах Китаю – добитися від Мальдів дозволу на будівництво на одному з островів бази підводних човнів. Крім того, КНР веде роботи з реконструкції бази в Гвадарі (Пакистан) і Хамбантота (Шрі-Ланка). У цьому зв'язку стратеги ВМС Індії вважають, що потрібно побудувати свій власний атомний авіаносець для патрулювання акваторії Східно-Китайського і Південно-Китайського морів.

А ще обидві країни мають значні успіхи в освоєнні космосу.

Читайте все новости по теме "Угроза Третьей мировой войны" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости