Крейсер на ім'я Саркозі підбито

5.6тЧитать новость на украинском

Втримається він на поверхні чи піде на дно, залежатиме від французької Феміди. Багато штормів і шквалів переніс Саркозі, але цього разу торпеда влучила у моторний відсік, і загроза непотоплюваному Сарко дуже велика...

Карколомний злет Ніколя Саркозі почався зі справи екс-прем’єра Французької республіки Домініка де Вільпена. У липні 2007 року проти де Вільпена велося розслідування за звинуваченням у "співучасті у розповсюдженні неправдивої інформації" (спробі знеславлення Ніколя Саркозі) перед президентськими виборами 2004 року. Тоді французькі слідчі виявили підроблений перелік французьких чиновників, які нібито тримали власні рахунки у кліринговій компанії Clearstream. У списку також було і прізвище Саркозі...

Тоді знеславлено було самого де Вільпена, тодішнього прем'єра і першого претендента на посаду президента від Союзу за Народний Рух. Саме його лобіював Жак Ширак, саме йому мав намір передати кабінет у Єлисейському палаці. Але так не сталося, гучний скандал вмить зруйнував стрімку кар'єру де Вільпена. Як і передбачалося, його замінив тодішній міністр внутрішніх справ - Ніколя Саркозі. Він переміг на президентських виборах, пізніше перемогу на парламентських здобула очолювана ним партія "Союз за Народний Рух".

Здавалося б, попереду - мурована політична кар'єра. Але вже через 6 років він програє вибори нинішньому Президентові Франсуа Олланду. За дивним збігом обставин цьому теж передував скандал, але вже із кандидатом від Соцпартії Домініком Стросс-Каном. Гучний арешт голови МВФ на летовищі Кенеді, у Нью-Йорку мало не зруйнував передвиборчі рейтинги Соцпартії. Але партія вистояла, перебудувалася і перемогла, провівши на посаду Президента Франсуа Олланда.

Пізніше був скандал з одним із чільних представників СП, міністром з питань бюджету Джеромом Каюзаком. Він приховав готівкові кошти на загальну суму близько 685 млн євро. Колишній чиновник так і не пояснив публічно, посилаючись на таємницю слідства, кому і у який спосіб він ці кошти розподіляв.

Немов у відповідь на це вибухнув скандал зі ставлеником Саркозі, головою Союзу за Народний Рух - Жаном-Франсуа Копе. Він пішов у відставку з посади 27 травня 2014 року, після скандалу із підробленими рахунками-фактурами копанії Bygmalion під час фінансування президентської кампанії Саркозі.

Після цього партія "Союз за народний Рух" втрачає не лише виборців, а й свого лідера. Жан-Франсуа Копе заявив, що йде у відставку. При цьому Ніколя Саркозі, чиє ім'я неодноразово зринало у різних скандалах, майже втратив шанс на повернення у велику політику у 2017 році, коли у Франції відбудуться президентські вибори.

Але це була лише прелюдія перед завершальною атакаю на крейсер "Саркозі"...

Уперше в історії сучасної Франції її колишній президент (з 2007 по 2012 рік) опинився під вартою. Ніколя Саркозі затримали для допиту за підозрою у вчиненні тиску на судовий процес. Його підозрюють в отриманні від судді інформації щодо розслідування справи про незаконне фінансування своєї передвиборчої кампанії у 2007 році лівійським диктатором Муаммаром Каддафі. За секретні дані Саркозі, нібито, обіцяв служителю Феміди впливову посаду в Монако.

Прокуратура розпочала це розслідування після того, як французький бізнесмен ліванського походження Зіяд Такіеддин в грудні цього року оголосив, що у нього є докази фінансування кампанії Саркозі лівійською владою. В той же час сайт новин Mediapart опублікував документи, у яких ішла мова про начебто передачу лівійським режимом 50 мільйонів євро на потреби виборчого штабу Саркозі. Сам Саркозі заперечує будь-яке порушення права зі свого боку.

Колишнього лідера Франції також підозрювали в незаконному отриманні коштів на політичну діяльність від власниці L’Oreal Ліліан Беттанкур. На думку слідчих, Сарко при сприянні адвоката Тьєрі Ерцога здійснював тиск на колишніх генеральних адвокатів з Касаційного суду із цивільних та кримінальних справ Жільбера Азібера та Патріка Сассу, щоби отримати судову інформацію, котра допомогла б йому перешкодити ходу "справи Бетанкур". Зокрема, не виключається, що колишній президент міг дізнатись, що його телефон прослуховується. У жовтні 2013 року звинувачення проти Саркозі у цій справі були зняті за недостатністю доказів.

Саркозі планує знову балотуватися на пост президента в 2017 році, і кримінальні розслідування можуть перешкодити його планам щодо повернення до влади, зазначає BBC.

Нинішня французька влада не намагається навмисно засудити колишнього главу держави Ніколя Саркозі, який неодноразово заявляв про своє бажання повернутися у політику. Про це заявив прем'єр-міністр Франції Мануель Вальс. "Судді працюють повністю самостійно. Правосуддя є незалежною сферою. Розподіл влади ретельно дотримується. Ніхто не може себе вважати понад законом у Франції, перед ним усі рівні",- підкреслив очільник уряду. При цьому факти, що призвели до висунення обвинувачень Ніколя Саркозі, Вальс назвав цілком серйозними.

У разі визнання провини Саркозі за статтею "торгівля впливом" йому може загрожувати термін до 10 років і штраф розміром близько 200 тисяч євро.

В морі української політики достатньо плавзасобів, але крейсерів серед них обмаль, переважають здебільшого рибальські шхуни. Вони лише виловлюють рибу, нічого не даючи взамін. Хоча і їх підбивають нещадно, але жодна не йде на дно, максимум що вони втрачають - це рибні місця. За європейськими мірками наприклад, шхуна на ім'я "Кучма" давно повинна була спочивати на дні. А Кучма знову виходить на курс...

В Україні те, у чому звинувачають Саркозі, є майже буденним епізодом повсякденного політичного життя.

Демократія - це не лише прямі вибори влади, але відповідальність влади перед своїми виборцями і суспільством. Хто із представників української влади поніс покарання, коли і від кого?

У Франції, як і в решті цивілізованого світу, навіть імениті є досяжними для незалежного правосуддя, і воно їх таки досягає...

Наши блоги